Soru:
Fotoğraf yönetimi ve bulut yedeklemeleri
A. White
2014-05-05 18:43:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Annem bir fotoğraf meraklısı ve 300+ GB fotoğrafının bir yedekleme çözümü olmadan düzensiz bir şekilde kaydedildiğini yeni keşfettim. Geçim için bilgisayarlarla çalışıyorum, ancak Everpix'in sona ermesinden sonra hiçbir zaman uygun bir yedek bulamadım. Görünüşe göre Google + / Picasa veya Flikr / Lightroom şu anda en iyi seçenekler ve SmugMug'u da gördüm, ancak bir sosyal ağ sitesinde bu kadar çok fotoğrafı kaydetmek biraz ilgili, Flikr biraz gelişmemiş görünüyor ve ben yok iflas edecek başka bir başlangıç ​​istiyorum.

Sorum şu: Aşağıdaki ortam için en uygun bulut depolama / fotoğraf düzenleyici çözümü hangisidir:

 • Fotoğraf kaynakları : iPhone & DSLR kamera
 • Windows 7 dizüstü bilgisayar veya iPad'de düzenlenmiş & görüntülendi
 • 300+ GB'lık resim farklı adlar altında kaydedilmiş kopyalar
 • Sık seyahat edenler - harici HDD'ler pratik değildir ancak mümkündür
 • İstenen özellikler: Yüz tanıma ve fotoğraf yöneticisi ile bulut depolama arasında kolay senkronizasyon
 • Önemli değil: Fotoğraf düzenleme ve sosyal ortamla bağlantı ağ oluşturma

Fotoğraf yazılımı kopyaları tespit edebiliyorsa, bu en iyisidir. Ama değilse, burada önerilen çözümleri deneyeceğim: Yinelenen dosyaları bulmak için yazılım

Evet Picasa veya Flickr diyecektim. Standart bir bulut depolama çözümü uygun mudur (yani, resimlere özel değildir)?
Bulut depolama + Yüz tanıma - hikayenin "ağabey" tarafı hakkında endişelenmiyor musunuz? Evde bir tane daha masaüstü bilgisayarı var mı? Evet ise, hangi işletim sistemi ile?
@FranckDernoncourt - Evet, standart bulut depolaması tamam. Flikr, her şeyin oradan yönetilebilmesi için başka bir yazılımla mükemmel bir şekilde senkronize edilebiliyorsa (1 TB depolama alanı nedeniyle) mükemmel olurdu. Lightroom ile iyi çalışacak gibi görünüyor, ancak teoride her şey kulağa harika geliyor ve pratikte tamamen farklı bir oyun olabilir.
@miroxlav - Garip bir şekilde Büyük Kardeş ile ilgilenmiyor. Hayır, başka bilgisayarı yok.
Bir cevap:
Julian Knight
2014-05-12 02:22:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

EYLÜL 2017 GÜNCELLEME:

Bunu şimdi bulan herkes için, olayların yüz tanıma tarafı birkaç şekilde ele alınabilir. Şahsen, fotoğraflarımı evde bir Synology NAS'a yedeklerim ve ardından bunu Amazon Drive'a yedeklerim. NAS'taki fotoğraflar için aslında senkronize ediyorum. NAS'tan Amazon'a tek bir şekilde senkronize etsem de, bunu her iki şekilde de yapabilirsiniz, bu da size seyahat ederken fotoğraf yüklemenin muhtemelen daha kolay bir yolunu sunar. Bununla birlikte, NAS'a uzaktan da güvenli bir şekilde erişebilirsiniz, böylece yalnızca bir İnternet bağlantısıyla istediğiniz yerden dosyalara yükleyebilirsiniz.

NAS'ın web fotoğraf uygulaması yüz tanıma yapar. Amazon Photos'un da yaptığını düşünüyorum?


Şu anda 1990'ların başından kalma benzer miktarda dijital fotoğrafım var.

Çok disiplinli değilim fotoğrafları organize ederken ve sizin de tahmin ettiğiniz gibi, pek çok kopyayla sonuçlanmanın dikkatli olmaması kolaydır.

Tanıdığım birçok fotoğrafçıya uygun olarak, tüm fotoğraflarımı standart bir biçimde yeniden adlandırıyorum ve bunları basit bir klasör yapısına taşıyın:

 yyyy-mm-gg ss-aa-ss - <camera adı>.jpg 

Bu, bir komut dosyası kullanılarak yapılır görüntü EXIF ​​meta verilerine göre. Daha sonra bunları, özel günler için bazı aylık klasörlerle birlikte yıla / aya ​​göre düzenlenmiş klasörlerde saklarım, örneğin

 2010 02-Şubat 02-Kayakçılık-Wengen 

Ayrıca bazen notların bulunduğu klasöre bir README.TXT dosyası koyuyorum.

Son olarak, kaydedilmiş bir GPS izi kullanarak coğrafi kodlama eklemek için GeoSetter kullanıyorum. veya yerleşik Google haritalarından basitçe seçilir. GeoSetter ile ilgili güzel olan şey, IPTC ve / veya XMP meta verilerini görüntüye de ayarlayabilmesidir. Yüz tanıma ve göz atma kolaylığı için kullandığım gömülü meta veriler de Picassa tarafından tanındığından, önemli olan bu son bölümdür. Gerçekte, çoğu zaman, istediğim resimleri sadece doğru yılı ve ayı bularak bulabiliyorum.

Yani bu benim için bir NAS üzerinde, ancak anneniz için 1 TB'lık bir dizüstü bilgisayar diski yeterli olacaktır - elbette yedeklenmesi gereken DIŞINDA. Uygun bir geniş banda sahipse, bulut yedeklemesini şiddetle tavsiye ederim. İyi, düşük maliyetli sınırsız planlarla ihtiyaçlarım için en ucuz olan CrashPlan kullanıyorum.

Sizin gibi değerli resimlere hiçbir koşulda yalnızca bir bulut hizmetine güvenmem hesabınızı silmeye karar verseler bile, herhangi bir GERİ DÖNÜŞTÜRMEZLER (Google bunu birkaç kişiye yaptı).

Özetlemek gerekirse:

 1. tarihe / saate göre yeniden adlandırmak için bir komut dosyası
 2. Düzenlemek için yıl / ay klasörlerine taşıyın (kolayca komut dosyası yazılabilir)
 3. Konuma, etikete göre kolay aramaya olanak sağlamak için meta veriler eklemek için bir araç kullanın vb. (zamanla, bu yıllar alabilir, özellikle aceleye gerek yoktur)
 4. Buluta yedekleme (ve belki de evinizdeki boş kapasiteye ikinci bir kopya - CrashPlan her ikisini de destekler) - bu IS acil! Aslında, kaçınılmaz bir kayıptan kaçınmak için harici bir sürücü satın almanızı ve en kısa sürede bir kopyasını almanızı tavsiye ederim.
 5. Gerekirse / başkalarıyla paylaşmak için istendiğinde bir bulut resmi hizmetinde bir kopyasını alın.
 6. Standart Windows araçlarından daha karmaşık bir şey gerekiyorsa, yerel görüntülemeye izin vermek için bilgisayarında basit bir şey kullanın. Örneğin. Katıştırılmış meta verileri anlayan Picassa.

Uzun soluklu yanıt için özür dilerim, ancak kişisel olarak resimleri bir bulut resim hizmetine atmanızı önermem & bir sıralama yapmak aslında oldukça basittir önerdiğim şekilde ve ileriye gitmeyi sürdürmek için gerçekten fazla çaba sarf etmiyor.

Yinelenenlerle ilgili olarak, yeniden adlandırma süreci, artık aynı ada sahip olacaklarından ve siz istediğinizde onları kendi klasörlerine taşıyın, kopyayla ilgili bilgi alacaksınız.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...